کشتی جنگی آمریکا پس از اعتراض در ادعاها در دریای ژاپن توسط کشتی روسی هشدار داده شد


وزارت دفاع روسیه در بیانیه ای اعلام کرد که ناو آمریکایی جان اس. مک کین آبهای روسیه را نقض کرده و ناوشکن ضد زیر دریایی روسیه “دریادار وینوگرادوف” با هشدار به کشتی آمریكایی تهدید به بیرون راندن آن از منطقه كرده است.

در بیانیه روسی آمده است که کشتی آمریکایی پس از هشدار تغییر مسیر داده است.

نیروی دریایی ایالات متحده ادعای روسیه مبنی بر اینکه تهدید ناو آمریکایی را مجبور به ترک منطقه کرده است ، رد کرد.

ستوان جوزف کیلی ، سخنگوی نیروی دریایی هفتم گفت: “ادعای فدراسیون روسیه در مورد این مأموریت صحت ندارد. ناو آمریکایی جان اس. مک کین از قلمرو هیچ کشوری” اخراج “نشده است.

این حادثه تنها به افزایش تنش بین دو کشور در کمتر از دو ماه پس از تحلیف رئیس جمهور تازه انتخاب شده ایالات متحده جو بایدن انجامید. ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه هنوز پیروزی بایدن را بر رئیس جمهور دونالد ترامپ ، که با وی از روابط گرم برخوردار است ، تبریک می گوید.
ادعاهای روسیه در مورد منطقه به اتحاد جماهیر شوروی برمی گردد. نیروی دریایی ایالات متحده آخرین بار در سال 2018 ادعاهای مسکو در مورد منطقه را به چالش کشید.

ایالات متحده ادعاهای روسیه در مورد آب را به رسمیت نمی شناسد و می گوید مسکو حق هیچگونه حق حاكمیتی بر منطقه ، كه بیش از 12 مایل از سواحل روسیه فاصله دارد ، ندارد ، كه توسط قوانین بین المللی تضمین شده است.

کیلی گفت: “این عملیات بیانگر تعهد ما در حمایت از آزادی دریانوردی و استفاده قانونی از دریا به عنوان یک اصل است و ایالات متحده هرگز سر خم نخواهد کرد و یا مجبور به پذیرش ادعاهای دریایی غیرقانونی مانند ادعاهای فدراسیون روسیه نخواهد شد.”

کیلی افزود: ناو آمریکایی مک کین “از حقوق و آزادی های ناوبری در نزدیکی خلیج پیتر بزرگ در دریای ژاپن حمایت می کند. این عملیات آزادی ناوبری با به چالش کشیدن ادعاهای بیش از حد دریایی ، حقوق ، آزادی ها و استفاده قانونی از دریا را که در قوانین بین المللی شناخته شده است ، حفظ می کند.”

حتما بخوانید:
ادویه های خاص و بینظیر ماهی

خلیج پیتر بزرگ بزرگترین خلیج دریای ژاپن است که به آن دریای شرقی نیز گفته می شود و محل زندگی هر دو شهر ولادیووستوک روسیه و ناوگان اقیانوس آرام نیروی دریایی روسیه است.

این عملیات در سال 2018 اولین باری بود که ایالات متحده از سال 1987 قبل از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی عملیاتی برای آزادی دریانوردی در این منطقه انجام داد.


منبع: thoughts-news.ir

دیدگاهتان را بنویسید