چه کسی پیاده روی اربعین را جهانی کرد؟ + تصاویر


در تاریخ شیعه تا دوره جدید، وضعیت پیاده روی اربعین اولین بار زینب کبری (سلام الله علیها) و امام سجاد (علیه السلام) و جابر بن عبدالله انصاری با جمعی از بنی هاشم چهل روز پس از شهادت بر سر قبر او رفتند. امام حسین (علیه السلام) و در سالهای بعد امامان و پیشوایان شیعه و پیروانشان به همین سنت عمل کردند. قرن ها پیاده روی اربعین به ویژه از نجف تا کربلا رواج داشت و بزرگان شیعه به ترویج این نوع زیارت پرداختند و با پای پیاده در کنار دوستداران اهل بیت (ع) به زیارت مرقد امام حسین(ع) شتافتند.


ادامه مطلب


پیاده روی اربعین در تاریخ شیعه

در ایران در زمان آل بویه و صفویان زیارت کربلا با پای پیاده توسط علما و در میان بزرگان متأخر از جمله شیخ انصاری، آخوند خراسانی، محدث نوری و… به همراه یاران و شاگردان خود ترویج شد. ، به زیارت اربعین رفت. محدث نوری در عین حال همه ساله و در مناسبت های مختلف با شاگردان خود به زیارت پیاده می رفت و در ترویج زیارت اربعین نقش ویژه ای داشت.

در دوران معاصر با افزایش تعداد خودروها و گسترش شبکه راه‌ها، پیاده‌روی‌های اربعین و به طور کلی زیارت‌های پیاده رو به کاهش بوده است، اما پس از آن این اتفاق افتاد و پیاده‌روی‌های اربعین به بزرگترین گردهمایی سالانه در جهان تبدیل شد.آیت الله سید محمود شاهرودی (1262-1353 شمسی) هر ساله با شاگردانش برای زیارت حرم کربلا پیاده روی می کرد و با اقدام او جریان جدیدی آغاز شد… آیت الله شاهرودی احیاگر پیاده روی در کربلا و بانی اولین بعثت در مکه و مدینه است. در دهه 1950 راهپیمایی اربعین به یک مراسم بزرگ تبدیل شده بود و منابع مکتوب بیان می کنند که زائران نمایندگان اقوام و ملیت های مختلف بودند، اما در میان آنها گروه های بیشتری بودند که به زبان های عربی، فارسی، ترکی و فریاد و شعار سر می دادند. اردو.

حتما بخوانید:
پدیده تزریق ژل و عمل های زیبایی که منجر به اختلالات بسیاری شده است

و بعد معلوم شد؛ راهپیمایی اربعین از سال 1382 تاکنون یک میلیون نفر را به خود جذب کرده است و از اوایل دهه 90 این مراسم با جمعیتی بین 15 تا 26 میلیون نفر برگزار می شود.

آیت الله سید محمود شاهرودی

منبع: فارس

دیدگاهتان را بنویسید