چرا نیروی دریایی و ارتش به دنبال Saildone USV بودند؟ + تصاویر


مقامات آمریکایی در روزهای اخیر پس از ناکام ماندن تلاش آنها برای اعمال یکجانبه متن توافق کاهش تحریم ها علیه کشورمان، اعلام کردند که نیروهای نظامی این کشور دو بار نیروی دریایی کشورمان را مجبور به رهاسازی کشتی های اسیر شده این کشور کردند. این بیانیه جالب بعدها به گونه ای اصلاح و تکمیل شد که البته نیروهای ایرانی برخی تجهیزات مهم را از این شناورها خارج کردند.

این رجزخوانی اگرچه عجیب است اما با انتشار جزییات این گفتگو نیروی دریایی آمریکا و ایران جذاب‌تر خواهد شد، زیرا یگان‌های سپاه و ارتش با هشدار جدی در مورد عملیات این ناوها، تضمین‌های لازم را از نیروهای آمریکایی دریافت کردند و سپس کشتی‌های بدون سرنشین را آزاد کردند. نیروی دریایی آمریکا نیز در بیانیه ای اعلام کرد که این شناورها خطری برای تردد دریایی ندارند و بیش از 200 روز متوالی بدون حادثه در دریای سرخ فعالیت کرده اند.

جزئیات این آگهی یک دروغ دیگر است ارتش آمریکا که با بیانیه ای سعی در توضیح این ناکامی داشت، آشکار خواهد شد، زیرا در سپتامبر گذشته، بیش از 300 روز پیش، رسانه های آمریکایی از تشکیل گروه ضربت بدون سرنشین در منطقه عقبه اردن گزارش داد که یو اس وی های Saildone مذکور در آنجا عملیات می کنند.

چند ماه بعد در آذرماه سال گذشته (اواخر پاییز ساعت 14) فرماندهی نیروی دریایی آمریکا (NAVCENT) اعلام کرد که آزمایش های عملیاتی این شناور در منطقه 5 و خلیج فارس و همچنین در مرکز این شناور انجام شده است. این بخش در بحرین نیز با ‘کشتی مشابه است

نیروی دریایی ارتش

بر اساس این اطلاعیه، نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد که استفاده از این قایق های بدون سرنشین مجهز به فناوری هوش مصنوعی را در خاورمیانه و خلیج فارس با همکاری برخی کشورهای حوزه خلیج فارس گسترش خواهد داد.

پهپاد آمریکایی چه ویژگی هایی دارد؟

سیستم تحقیقاتی Saildrone Explorer USV یک وسیله نقلیه سطحی بدون سرنشین است که توسط شرکت آمریکایی Saildrone که متخصص در تولید سیستم های بدون سرنشین است، توسعه یافته است. هدف از ساخت و توسعه این شناور تحقیقاتی بدون سرنشین به سفارش ارتش آمریکا، جمع آوری اطلاعات با کیفیت بالا از دریاها و آب های آزاد به صورت خودکار است که بیشتر توسط سیستم ها پردازش شده و برای کارهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

این شناور جستجو دارای بال بسیار قوی و بلند، دکل طولی و پرهای افقی است. زاویه بال را می توان با ابزاری در انتهای دم تغییر داد تا در بهترین حالت نسبت به باد قرار گیرد و باله بلند در موقعیت صحیح قرار گیرد. طول بدنه Saildrone Explorer USV حدود 7 متر، ارتفاع بال آن به 5 متر و طول ناودان 2 متر است. این شناور به طور خودکار راه خود را در دریاها و از طریق جریان باد و امواج با استفاده از ردیابی ایستگاه بین راهی GPS پیدا می کند. عملکرد این شناور به طور مداوم توسط یک اپراتور نظامی رصد می شود که می تواند از طریق ارتباط ماهواره ای آن را رصد و کنترل کند.

حتما بخوانید:
لیپوماتیک چیست و چه عوارضی دارد؟

یک ابزار جاسوسی

این شناور تحقیقاتی مجهز به یک دستگاه گیرنده سیستم شناسایی خودکار، بازتابنده‌های رادار، چراغ‌های ناوبری و حداقل چهار دوربین با کیفیت بالا برای نظارت کامل منطقه در حین عملیات در دریا است. این شناور سنسورهای مختلفی را نیز برای دریافت اطلاعات از هر طرف حمل می کند. این پهپاد همچنین می تواند به یک سری دوربین های هوشمند مانند دوربین های 360 درجه با کیفیت بالا با سیستم شناسایی هدف برای تصویربرداری هوشمند مجهز شود. Saildrone مجهز به سیستم هایی است که انرژی خورشیدی و باد را برای برق جذب می کند. انرژی نیروی محرکه بادی که از عبور باد از روی بال ایجاد می شود برای به حرکت درآوردن کل سکو استفاده می شود، در حالی که انرژی خورشیدی از پانل های نصب شده بر روی بال و بدنه برای عملکرد سنسورها و سیستم های الکترونیکی استفاده می شود.


ادامه مطلب


این شناور می تواند با سرعت متوسط ​​5.5 کیلومتر بر ساعت حرکت کند و می تواند عملیات جمع آوری اطلاعات طولانی مدت را در دریاها و اقیانوس ها برای بیش از یک سال بدون استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر انجام دهد.

آمریکا قصد دارد شبکه ای از کشتی های بدون سرنشین در اطراف ایران ایجاد کند

با توجه به اینکه یکی از راه های مقابله با دولت و ارتش آمریکا قدرت اقتصادی و نظامی کشورمان، نظارت دقیق بر فعالیت های دریایی کشورمان است. در ماه‌های اخیر رسانه‌های غربی اعلام کرده‌اند که نیروی دریایی آمریکا قصد دارد تا یک سال آینده 100 فروند شناور نظارتی کوچک بدون سرنشین را با کمک کشورهای مختلف منطقه در آب‌های منطقه کشتیرانی تجاری و نظامی ایران که شامل آب‌های جنوب این کشور است، مستقر کند. به دریای سرخ و اقیانوس… هند خواهد بود

به لطف این اقدام، منطقه وسیعی از کانال سوئز در مصر تا سواحل ایران بیش از پیش تحت پوشش سامانه های جاسوسی و مداخله مستقیم و غیرمستقیم آمریکا قرار گرفت و اطلاعات برای مرکز فرماندهی ناوگان پنجم آمریکا مستقر در بحرین (موسوم به «مرکز عملیات رباتیک») و مرکز عملیات ویژه این کشور به اردن اعزام می‌شود که تهدید و اقدام مستقیم علیه امنیت و منافع جمهوری اسلامی ایران تلقی می‌شود.

سپاه نیروی دریایی

بر این اساس، طرح شبکه شناورهای بدون سرنشین که حدود یک سال از آغاز به کار آن می گذرد، بخشی از تلاش آمریکا برای افزایش همکاری بین رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس است که پس از انعقاد آن ایجاد شد. از پیمان موسوم به ابراهیم. در ادامه این توافق مواردی مانند ایجاد شبکه دفاعی منطقه ای علیه کشورمان پیش بینی شده است.

حتما بخوانید:
قدیمی ترین درختان زیتون چند هزار ساله را ببینید + عکس

چرا کویر و ارتش به چشم فتنه رفتند؟

رصد فعالیت‌های تحقیقاتی و اطلاعاتی نیروهای مسلح آمریکا در سال‌های اخیر نشان می‌دهد که قاعدتا سامانه‌هایی که برای اولین بار آزمایش می‌شوند سلاح ندارند، اما بسیاری از آنها در آینده نزدیک به سمت تسلیحات خواهند رفت. علاوه بر این، در سال های اخیر نیروی دریایی ایالات متحده، عملیات دریایی خود در خلیج فارس را بر تقویت سامانه های جدید بدون سرنشین متمرکز کرده است که شامل انواع جدید هواپیما، زیردریایی و کشتی می شود. برد کوپر، فرمانده ستاد نیروی دریایی آمریکا مدتی پیش اعلام کرد که اطلاعات مربوط به این فناوری های جدید در درگیری ها بسیار بالاست و داده های دریایی برای نیروی دریایی آمریکا در هنگام هر تنش و جنگ بسیار ارزشمند است!

در واقع این ناوها که به نظر می‌رسد در صورت عدم مقابله، تعداد و سامانه‌های آنها به سرعت در حال افزایش است، نقش چشمان جدید ارتش آمریکا برای مقابله با توانمندی‌های کشورمان را بازی می‌کنند و طبیعتاً نمی‌توان نسبت به این تهدید مستقیم بی‌تفاوت ماند. . این قایق ها به نیروی دریایی ایالات متحده اجازه می دهند تا داده های دریایی در مورد منطقه مورد نظر را در شبانه روز جمع آوری کند و پایگاه داده خود را به طور جدی بهبود بخشد. همچنین در صورت موفقیت، ده ها فروند از این شناورها در نقاط مختلف منطقه مستقر می شوند که نظارت و مقابله با آنها به مراتب دشوارتر از وضعیت فعلی است و بهترین کار برای شکار و برخورد سپاه و یگان های نظامی است. آنها را از این به بعد

ارتش آمریکا

در همین حال، بررسی‌ها نشان می‌دهد که در هفته‌های اخیر، تعداد زیادی قایق بدون سرنشین آمریکایی خارج از پروتکل‌های مربوط به استفاده از شناورهای بدون سرنشین و خلبان از راه دور به آب‌های بین‌المللی و خطوط کشتیرانی بین‌المللی اعزام شده‌اند و خطوط کشتیرانی را با مشکل مواجه کرده‌اند. و در ارتباط با احتمال قطع ارتباط ناوبری می توانند به منشأ حوادث غیرقابل پیش بینی دریایی تبدیل شوند و از این نظر اقدامات نیروهای مسلح کشورمان کاملا قانونی و منطقی خواهد بود.

به نظر می‌رسد حساسیت‌های حضور نیروهای فرامنطقه‌ای به‌ویژه آمریکا در خلیج فارس و تنگه هرمز و هرگونه اشتباه و تخلف از سوی آنها، منجر به دستگیری آنها می‌شود. نیروهای سپاه و ارتش کشور ما و سپس یک ننگ بین المللی برای این کشور، ارتش آمریکا تلاش کرد با کاهش تردد دریایی این جاسوسی را به دست پهپادها و پرندگان بسپارد.

منبع: مشرق نیوز