نیویورک تایمز با اخبار جعلی آیت الله خامنه ای بازی می کنداز جمله ادعاهای رسانه های غربی می توان به بی طرفی، بی طرفی، حفظ صحت و دقت در تولید و انتشار اخبار و حق آگاهی مردم اشاره کرد، اما حوادث روزهای آخر بار دیگر ثابت کرد که این رسانه ها بیش از پیش هستند. و مستقل از دسترسی مردم به انواع اطلاعات. رسانه‌ها و افزایش سواد رسانه‌ای، سانسور، دروغ‌پردازی و مقابله دوجانبه با روش‌ها و تاکتیک‌های مختلف همچنان در دستور کار است که تنها چند نمونه از آن را یادآوری می‌کنم و یادآوری می‌کنم. این مصادیق به معنای تایید صحبت های رسانه های داخلی نیست:

1. حدود 10 روز پیش، 17 شهریور، ملکه 96 ساله انگلیس پس از 70 سال سلطنت درگذشت. برخلاف اظهارات معمول در مورد حق مردم بر دانستن و آزادی بیان و علیرغم اتهامات مستمر رسانه های دیگر کشورها مبنی بر ایجاد محدودیت در اطلاع رسانی و نقض آزادی و انتشار آزادانه اطلاعات، نظرات صفحه اینستاگرام در سرویس های مختلف از جمله فارسی، انگلیسی و عربی مسدود شد.

2. همچنین بی بی سی فارسی در همان روزهای اول با وجود اخبار مهمی که در دنیا رخ می داد و نیاز مردم به اطلاع از این اخبار بود، هیچ خبری به جز مرگ ملکه و بوسه با «شاه چارلز سوم» پخش نکرد. به نظر می رسد مردم، از جمله مردم ایران، با وجود ارزش خبری صمیمیت و ضرب المثل معروف «دعوای سگ در میدان اپرای پاریس مهمتر از جنگ در بالکان است»، تنها چیزی که نیاز دارند و می خواهند بدانند این است که ملکه 96 ساله و ابراز احساسات شدید کارکنان و مجریان بی بی سی. زمانی که مردم مناطق مختلف از جمله ایران بیشتر به فکر وقایع کشور، محله و شهر خود هستند تا مرگ ملکه.

به راستی اگر رسانه ها و روزنامه نگاران هر کشوری غیر از انگلیس، مانند بی بی سی، این گونه احساسات خود را نسبت به ملکه یا مقام خود ابراز می کردند و کل کشور و حتی جهان را درگیر می کردند، رسانه ها، روزنامه نگاران و مردم برای چه صفتی استفاده می کردند. بی بی سی؟ ?

3. اربعین بزرگترین مراسم مذهبی سالانه در جهان، معجزه ابر رسانه ای و در عین حال دارای تمام ارزش های خبری است. راهپیمایی اربعین امسال علیرغم مصادف شدن با مشکلات امنیتی و خطرات عراق، با شکوه بیشتری نسبت به گذشته برگزار شد. اما اتفاقی که برای بی‌بی‌سی، ایران اینترنشنال، منوتو و سایر رسانه‌های مرتبط با غرب افتاد، راهبرد سکوت در خصوص پوشش خبری این رویداد را کنار گذاشتند و به استراتژی بزرگداشت اربعین 1401 و اینکه چه وقایعی از اربعین امسال را پوشش دادند، روی آوردند. ?

حتما بخوانید:
موتور 206 RC آرسی

4. و اخیراً روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» در خبری روز جمعه 16 سپتامبر (25 شهریور) مدعی شد که آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران هفته گذشته به دلیل بیماری تمام برنامه های خود را لغو کرد. این روزنامه به نقل از چهار منبع آگاه ناشناس نوشت: «آیت‌الله خامنه‌ای در حال حاضر تحت نظر گروهی از پزشکان است. یکی از این منابع آگاه همچنین گفت که رهبر جمهوری اسلامی ایران هفته گذشته دچار معده درد شدید و تب شدید شده و به دلیل «انسداد روده» تحت عمل جراحی قرار گرفته است.

برخلاف دروغ های این روزنامه آمریکایی، هفته گذشته دو برنامه با حضور رهبر انقلاب اسلامی پخش شد که یکی از آن ها میزبان نیما نکیسا، دروازه بان سابق تیم ملی در رسانه ها بود.

همچنین مراسم عزاداری اربعین حسینی فردای انتشار این خبر با حضور رهبر انقلاب اسلامی در حسینی امام خمینی (ره) برگزار شد. از این دیدار، فیلم‌ها و تصاویری از سخنان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای و نیز فیلم‌هایی از پاسخ‌گویی ایشان به بیانات حواریون عزاداری امام حسین (ع) در حال حرکت و ایستاده منتشر شد که حکایت از سلامت و تندرستی ایشان دارد.

5. رسانه های مختلف از جمله بی بی سی، ایران اینترنشنال، منوتو، العربیه، رادیو زمانه، صدای آمریکا، سازمان منافقین و شبکه های اجتماعی حامی جریان تحریف، با بازنشر مقاله نیویورک تایمز بدون هیچ گونه خبری، سونامی دروغ ایجاد کردند. تحقیق و بررسی.

6. چنین دروغ هایی به ویژه در مورد رهبری ارشد سابقه دارد، از جمله اینکه مایکل لدین، کارشناس روابط خارجی آمریکا، بارها از وخامت اوضاع رهبری از جمله در سال 2008 خبر داده و رسانه های غربی نیز آن را بازنشر کرده اند. علاوه بر این، آمدیوز در 4 دی 1394 علیرغم دیدار مقام معظم رهبری با مهمانان شرکت کننده در اجلاس بین الشوروی کشورهای اسلامی، از بستری شدن رهبری در بخش ویژه و ملاقات کننده با “میرطاهر” خبر داد. جایگزینی برای رهبر بود و نه خود رهبر. و در پاسخ به مطلبی که من در این باره در رد ادعای آمادیوز گذاشتم، نوشت: یک استاد ارتباطات چه خبری از بیت رهبری می تواند داشته باشد؟ در همان زمان نوشتم: «نظر و اظهار نظر در این مورد را به مردم واگذار می کنم. گذشت زمان نشان خواهد داد که این خبر کذب است.»

حتما بخوانید:
پر فروشترین پوشاک زنانه در بوتیک لباس - بهار نیوز

7. این دروغ ها و روابط دوگانه و مغرضانه با ایران ادامه خواهد داشت و به نظر می رسد نه تنها رویکرد و راهبرد آنها تغییر نخواهد کرد، بلکه خشم آنها نسبت به ایران نیز افزایش خواهد یافت. آنها همچنین بیش از هر زمان دیگری از تاکتیک های دروغ بزرگ، بمباران اطلاعات، تکرار، تحریف، مقایسه، سانسور استفاده خواهند کرد.

8. بی شک تداوم رویکردها و راهبردهای مغرضانه رسانه های غربی و استفاده از تاکتیک های مختلف از جمله دروغ پردازی در مورد ایران بیشتر از سر ناامیدی و شکست است، اما باز هم در شرایط حساس کشور فکر می کنم. لازم است مسئولان و رسانه ها بیش از هر چیز دیگری برای افزایش سواد رسانه ای تلاش کنند. با تعامل و به موقع، صحیح و استفاده حداکثری از ظرفیت های عظیم رسانه ای، راهبردهای روایت اول و بازدارندگی و ساماندهی فعالیت مجرمان در حوزه رسانه ای را اجرا کنید.

9. علاوه بر این، من مجدداً بر لزوم افزایش سواد رسانه‌ای مردم برای تلقیح در برابر دروغ‌های رسانه‌های مغرض و کار فعالانه با پیام‌های رسانه‌ای در عصر کثرت‌گرایی رسانه تاکید می‌کنم. و من خواستار تغییر در ساختار داخلی رسانه های جمعی، برای “بازسازی انقلابی در حوزه فرهنگ و رسانه های جمعی”، برای ایجاد “گروه های فعال رسانه ای فعال” هستم.

10. و نکته آخر: اعتماد به رسانه ها از طریق بررسی و تلاش آنها برای بیان حقیقت و صحت در تحلیل و صحت در اخبار و غیره حاصل می شود، اما این امری همیشگی و با مواضع تحریف شده و خالی از حقیقت و بیان نیست. اخبار کذب، اعتماد رسانه ها به او در داخل و خارج از بین می رود و حمایت مخاطبان را از دست می دهد. کاری که نیویورک تایمز این روزها انجام داد و کسالت رهبر انقلاب را اعلام کرد، یکی از آن تحولات مهم در عرصه رسانه بود که نشان داد رسانه های غربی، حتی رسانه هایی مانند نیویورک تایمز، حاضرند اعتبار خود را برای چندین نفر به خطر بیندازند. سالها بدون توجه به نیاز به حفظ اعتماد مخاطبان برای دستیابی به اهداف کوتاه مدت قمار


ادامه مطلب


منبع:

دیدگاهتان را بنویسید