ماموریت کی روش در جام جهانی چیست؟


از زمان جلسات مرحله مقدماتی جام جهانی 2022 در قطر همه چیز تمام شد، زمزمه ها و شایعاتی مبنی بر تغییر در ترکیب فنی تیم ملی به گوش می رسید. البته برخی تحرکات کنترل شده در خارج از مرزهای تیم ملی و اتفاقات دیگری باعث شد این موضوع در نهایت شکل اجرایی به خود بگیرد.

مهدی تاج که در انتخابات 17 شهریور پیروز شد و ریاست فدراسیون فوتبال را برعهده گرفت، به سرعت دست به کار شد و همکاری با دراگان اسکوچیچ را متوقف کرد. کارلوس کی روش به تیم ملی کشورمان بازگشت تا در جام جهانی 2022 قطر روی نیمکت بماند. بدون شک نحوه این تغییرات و برخورد با فدراسیون به ویژه با نایب رئیس اول آنقدر نامناسب و غیراخلاقی بود که اعتراضات بسیاری را در پی داشت.


ادامه مطلب


روش کیه؟ که پس از جام ملت های آسیا در امارات از تیم ملی کشورمان جدا شد و موفق نشد، در تیم های کلمبیا و مصر فعالیت کرد، اما نتوانست نتیجه شایسته ای کسب کند و به عنوان ناکامی، همکاری خود را با تیم عرضه شده متوقف کرد. البته او در این دو تیم چند میدان بازی کرد و با مخالفان و منتقدان زیادی روبرو شد. برای کی روش این دو تجربه و نتایجی که به دست آمد، از نظر کارشناسان، پایان فعالیت حرفه ای او را در حد بالایی رقم زد، زیرا سن او نیز افزایش یافت و نشانه هایی از بازنشستگی مشاهده شد.

اما همین چند ماه کافی بود تا کارلوس کی روش که به دلیل ناکامی در ایران دور بود، دوباره هدایت تیم ملی را برعهده بگیرد. او به گونه ای به کشورمان بازگشت که صحبت از آن زیاد است و قطعاً هدف این مقاله نیست. او که در دنیای فوتبال به عنوان یک مربی شکست خورده شناخته می شود، جام جهانی را در پیش دارد تا این تصویر را پاک کند. در چنین فضایی سرمربی پرتغالی به کشورمان آمد تا برای مسابقات آبان ماه آماده شود.

حتما بخوانید:
زاهدی، ش.، و خیراندیش، س

اسکوتیک

در این میان برای تماشاگران و فوتبال دوستان سوالی پیش می آید که کارلوس چگونه و با چه وظیفه ای وارد ایران شد؟ در دوران تصدی او چه اتفاقی خواهد افتاد که با دراگان اسکوچیچ اتفاق نیفتاد؟ با سریع ترین و آسان ترین صعود سرمربی کروات، آنالیز او و کادرفنی اش این بود که می توانند به دور دوم جام جهانی برسند. نحوه آماده سازی تیم ملی برای فیفادی در ماه سپتامبر و ماه های قبل به گونه ای بود که اسکوچیچ معتقد بود می توان به یک نتیجه و صعود تاریخی دست یافت. با این حال در این مرحله به او فرصت تحقق این رویا داده نشده است و با وجود دوران درخشان، در جام جهانی قطر نیمکت نشین نیست.

حال سوال این است که چه کسی با چه ماموریتی جایگزین اسکوچیچ شد؟ انتظارات از او بر چه اساس است و چگونه مربی ای را که در کارنامه و آمار موفق بوده رها کرده و مربی دیگری را جایگزین او کرده ایم که در سال های اخیر در این زمینه ناموفق تلقی می شود؟ شاید بتوان پاسخ این سؤالات و موارد مشابه را مستقیماً داد; صعود به دور دوم جام جهانی. این روزها نظر اکثر کارشناسان و مردم فوتبال این است که صعود از این گروه ماموریتی امکان پذیر است. حالا که کارلوس کی روش حضور دارد این ماموریت باید ادامه پیدا کند و بدون آن بازگشت او را باید ناموفق دانست.

اکنون در شرایطی که تیم ملی کشورمان در اردوی اتریش به سر می برد، باید خود را برای حضور در مسابقات جهانی قطر آماده کند. از روز قرعه کشی که مشخص شد با کدام حریفان روبرو خواهیم شد و تا به حال اکثر آنها به احتمال صعود اعتقاد داشتند. حال باید دید چه کسانی می توانند این ماموریت را به پایان برسانند یا دوباره دست خالی ایران را ترک خواهند کرد. برای او این قهرمانی جهان را می توان آخرین شانس دانست. آیا او در ماموریت خود موفق خواهد شد؟

حتما بخوانید:
تور دبی زمستان 1400

منبع: مشرق

دیدگاهتان را بنویسید