قدیمی ترین درختان زیتون چند هزار ساله را ببینید + عکس


درخت زیتون زیبا، خوش ساخت و البته تشریفاتی است. ردپای آن را در همه ادیان می توان یافت و رواج دارد. جالب است که قدیمی ترین درختان زیتون آنها در برابر آتش سوزی ها، بلایای طبیعی و شکوفایی تمدن بشری مقاومت کرده اند. این درختان در برابر خشکسالی، بیماری و آتش مقاوم هستند، بنابراین سه تا از این درختان هزاران سال قدمت دارند.


ادامه مطلب


خواهران نوح، لبنان

در روستای بشالی در شمال لبنان، گروهی متشکل از شانزده درخت زیتون به نام خواهران نوح وجود دارد که گفته می شود قدمت آنها به 6000 سال می رسد. افسانه های محلی می گویند که این درختان سرچشمه شاخه زیتونی هستند که کبوتر پس از طوفان برای نوح آورده است (داستانی از کتاب مقدس). خواهران نوح در ارتفاع 1300 متری قرار دارند که آنها را به مرتفع ترین درختان زیتون کاشته شده تبدیل می کند و جالب اینجاست که زیتون همچنان روی این درختان می روید.

خواهران نوح

خواهران نوح در لبنان بلندترین درختان زیتون در جهان هستند.

درخت البداوی، فلسطین

اعتقاد بر این است که درخت البداوی در روستای الولا (منطقه بیت لحم) قدمت 5000 ساله دارد. قطر پایین تنه این درخت 25 متر است. (این باور نکردنی است؟) در شهرهای دیر خانا و عربه نیز درختان زیتون 3000 ساله را خواهید دید که همگی میوه می دهند.

درخت البداوی

تنه قدیمی البلداوی به مرور زمان بافته شد

درخت زیتون فیفیس، یونان

این درخت قدیمی در جزیره کرت یونان هنوز میوه می دهد، میوه ای بسیار گران قیمت. درختان زیتون زیادی در کرت و سایر جزایر یونان وجود دارد، اما این درخت قدیمی ترین است. یک درخت که بین 3000 تا 5000 سال تخمین زده می شود، سالانه 20000 گردشگر را به خود جذب می کند. محبوبیت آن به حدی است که مقامات اجازه بازدید مجازی از آن را دادند. درخت زیتون 3250 ساله دیگری در کرت وجود دارد که با بلندی خود توجه بازدیدکنندگان را به خود جلب می کند.

فیفیس

درخت زیتون فیفیس همسایگانی هم سن و سال در کرت دارد.

حتما بخوانید:
اجرای سقف متحرک

در باغ جتسمانی (تصویر اول) درختان زیتون قدیمی زیادی را نیز خواهید دید. این باغ قدیمی اورشلیم، که مسیحیان معتقدند محل برگزاری شام آخر و محل دفن حضرت مریم (سلام الله علیها) است، امروزه محل دعای کاهنان اهل کتاب است، اما حضرت عیسی (ع) در زیر سایه یکی از این درختان گریه کنید؟ بر اساس قدمت کربن، روشی علمی برای سنجش قدمت آثار باستانی، قدیمی‌ترین قسمت‌های درختان زیتون این باغ حداقل ۹۰۰ سال قدمت دارند. با این حال، این درختان پس از قطع شدن می توانند با ریشه رشد کنند و این احتمال وجود دارد که قدمت باغ جتسیمانی به زمان مسیح یعنی بیش از دو هزار سال پیش بازگردد.

اگر شما هم می خواهید یک درخت زیتون داشته باشید، می توانید شروع کنید. درخت زیتون به دلیل مقاومت و پایداری می تواند میراثی ارزشمند و پربار برای نسل شما باشد، اما مراقب باشید که زیتون های نر و بی ثمر را نکارید!

منبع: همشهری