[ad_1]

در زمان پمپئو ، وزارت امور خارجه حکم داد که شهرک سازی در واقع طبق قوانین بین المللی غیرقانونی نیستند و تعیین قانونی بودن ساخت زمینی را که بقیه جهان به عنوان سرزمین اشغال شده در اختیار قوه قضاییه اسرائیل قرار داده اند. پمپئو در اوایل روز در صحبت با نخست وزیر اسرائیل بنیامین نتانیاهو در بیت المقدس ، آن را “شناخت ساده این امر به عنوان بخشی از اسرائیل” و “به رسمیت شناختن واقعیت” خواند.

پمپئو ادامه داد: “برای مدت طولانی ، وزارت امور خارجه … دیدگاهی را اتخاذ کرده است که تاریخ این مکان خاص را به رسمیت نمی شناسد.” “امروز ، وزارت امور خارجه ایالات متحده به شدت تشخیص می دهد که شهرک سازی می تواند به روشی قانونی ، مناسب و مناسب انجام شود.”

پمپئو یک ناهار اختصاصی در روستای پساگوت ، حدود 20 کیلومتری – یا 12 مایل – شمال اورشلیم و فقط چند کیلومتری شرق رام الله ، مقر تشکیلات خودگردان فلسطین داشت.

این غذا با ترکیبی قرمز از شرلو ، پنجمین وردو و شراب Cabernet Sauvignon همراه بود که کارخانه شراب سازی Psagot بعد از پمپئو آن را تحمل می کند. سفر وزیر امور خارجه یک هدیه نمادین قدرتمند برای شهرک نشینان یهودی از کرانه باختری ، اسرائیل راست گرا و شاید مهمتر از همه برای مسیحیان انجیلی ، پمپئو بود. اگر پمپئو در سال 2024 به کاخ سفید نگاه کند ، این دیدار یک روش جذاب برای جلب حمایت انجیلی ها است.

در حقیقت ، بازدید پمپئو از شرابخانه توسط یک رهبر انجیلی از آیووا تشویق شد. باب وندر پلاتس ، مدیرعامل رهبر خانواده گفت: “برای بازدید وی از این منطقه ، اکنون تعهد دولت نسبت به اسرائیل تأکید شده است.” “پمپئو قبل از اینکه بایدن و هریس وارد روابط ما برای روابط ایالات متحده با اسرائیل شوند ، یک حد بسیار بالا تعیین می کند.”

مقامات وزارت امور خارجه قبل از این دیدار نگران شدند و گفتند این تماس پمپئو است. یک مقام وزارت امور خارجه در توصیف ماهیت بی سابقه این دیدار افزود: “این کاری است که وی می خواست انجام دهد. نمایندگان شغلی وزارت امور خارجه ملاقات نکردند.”

حتی در آخرین روزهای دولت ترامپ ، پمپئو ، که هنوز جو بایدن را به عنوان رئیس جمهور تازه انتخاب شده تصدیق نکرده است ، هیچ نشانه ای از تأخیر یا تغییر جهت نشان نمی دهد. وی صبح روز پنجشنبه اعلام کرد که وزارت امور خارجه جنبش تحریم ، فروش و تحریم ها علیه اسرائیل ، معروف به BDS ، ضد یهودی تلقی خواهد شد. وی جنبش BDS را که سعی در فشار آوردن بر اسرائیل برای پایان دادن به اشغال سرزمینهای فلسطین دارد ، “سرطان” توصیف کرد.

پمپئو ، در مرکز ، در 19 نوامبر به جلسه توجیهی امنیتی در کوه بنتال در ارتفاعات جولان می رسد.

پس از بازدید از کارخانه شراب سازی Psagot ، پمپئو بار دیگر دهه های سیاست خارجی ایالات متحده را مختل کرد و اعلام کرد که محصولات تولید شده در روستاهای اسرائیل می توانند به جای “ساخت در کرانه باختری” برچسب “ساخت اسرائیل” داشته باشند. صاحبان شراب سازی پیشگام این نبرد در اروپا بوده اند و در سال های اخیر از اتحادیه اروپا به دلیل ممنوعیت چسباندن برچسب “ساخت اسرائیل” بر روی محصولات خود شکایت کرده اند. Psagot پرونده را گم کرد ، اما با اعلام پمپئو ، به نظر می رسد آنها در جنگ با یک قهرمان در دولت ترامپ پیروز شده اند.

دستورالعمل های منتشر شده توسط پمپئو ارائه می دهد که محصولات اسرائیلی تولید شده در منطقه C کرانه باختری ، جایی که اسرائیل از امنیت کامل و کنترل غیرنظامی برخوردار است ، ممکن است دارای برچسب “ساخت اسرائیل” باشد. منطقه C حدود 60٪ از کرانه باختری را نشان می دهد که جامعه بین المللی آن را قلمرو کشور آینده فلسطین می داند. رهنمودهای پمپئو بسیار فراتر از برنامه دولت ترامپ برای صلح در خاورمیانه است ، که بیشتر منطقه C را برای فلسطینی ها در صورت و در صورت تصمیم رهبری آنها برای تعامل مجدد با کاخ سفید ، برای منطقه فلسطینی اختصاص می دهد.

پمپئو در توییتر خود مباهات کرد که این دستورالعمل های جدید “از تولیدکنندگان اسرائیلی محافظت می کند و ایالات متحده و جهان را در مسیر شناخت واقعیت قرار می دهد.”

اما دقیقاً مانند به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل در بلندی های جولان ، سیاست خارجی ایالات متحده نیز با نادیده گرفتن اجماع بین المللی و اغلب قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل ، مستقل باقی می ماند.

فلسطینی ها قبل از ورود پمپئو به کرانه باختری خشم خود را از سفر وی ابراز داشتند. یک روز قبل ، مالکان فلسطینی در حوالی پساگوت اعتراض کردند. با به اهتزاز درآوردن پرچم های فلسطین ، بسیاری از تابلوهای “پمپئو به خانه بروید” و “پمپئو شریک جنایتکاران جنگی است” را در دست داشتند. آنها ادعا می کنند که Psagot در زمینی مصادره شده از روستای البیره در نزدیکی فلسطین ساخته شده است.

رهبران فلسطین تصمیم پمپئو را برای بازدید از شهرک ها رد کردند ، اما قادر به جلوگیری از او نبودند. هانان اشراوی ، عضو کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین در توییتر خود گفت که پمپئو “به دلیل شهرک سازی غیرقانونی استعماری خود ، سرزمین فلسطینیان را که از اسرائیل دزدیده شده است نقض کرده است. شما قبلاً خسارت زیادی وارد کرده اید. فقط بروید!”

قبل از بازدید از Psagot ، پمپئو در قصر ال یاهود ، یک مکان کتاب مقدس که محل سنتی غسل تعمید عیسی مسیح را بررسی می کند ، توقف کرد. این مکان مقصد مشترک زائران مسیحی است که به رود اردن شیرجه می زنند. قصر آل یاود ، که به زبان عربی به معنای قلعه یهودی است ، همچنین مکان کتاب مقدس است که بنی اسرائیل از رود اردن در سرزمین مقدس عبور کردند.

پمپئو و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در 19 نوامبر در بیت المقدس رفت.

پس از ترک سایت ، پمپئو در توییتر خود نوشت که “یک بازدید باورنکردنی” داشته و “از دیدن گسترش گردشگری و دسترسی بازدید کنندگان از همه مذاهب خوشحال است.”

پمپئو سپس با هلی کوپتر به بلندی های جولان رفت و یک بار دیگر سیاست خارجی اصلاح شده آمریکا را تحت دولت ترامپ جشن گرفت که حاکمیت اسرائیل را بر سرزمین های گرفته شده از سوریه در طول جنگ شش روزه 1967 به رسمیت شناخت.

در ارتفاعات جولان ، پمپئو از کوه بنتال ، یک تپه استراتژیک مشرف به جنوب سوریه بازدید کرد. وی گفت: “شما نمی توانید اینجا بایستید و به آنچه در آن سوی مرز است خیره شوید و آنچه را كه رئیس جمهور ترامپ از آنچه رئیس جمهورهای قبلی از انجام آن خودداری كرده اند ، تصدیق كرده است ، انكار كنید. این بخشی از اسرائیل و قسمت مرکزی اسرائیل است.” پمپئو به همراه همتای اسرائیلی خود.

لازم به ذکر است که پمپئو از ارتفاعات ترامپ ، شهرک برنامه ریزی شده ای به نام رئیس جمهور دونالد ترامپ که نشانه استقبال وی به یک جاذبه کوچک گردشگری در جولان تبدیل شده است ، بازدید نکرد.

[ad_2]

منبع: thoughts-news.ir

ایندکسر