روش پخت سیب زمینی در دوره کاجار


اگر بخواهیم به تاریخچه سیب زمینی در جهان اشاره کنیم، باید بگوییم که اسپانیایی ها آن را از آمریکای جنوبی به اروپا آورده و این غذای خوشمزه را رواج دادند.

اما در مورد تاریخ سیب زمینی در ایران می گویند برای اولین بار سرجان مالکوم وزیر قدرت وقت انگلیس فتحعلی شاه قاجار وارد ایران شد. و این در حالی است که قبلاً در زمان حکومت صفویان در ایران، سیب زمینی از طریق تجار اروپایی به چین، فیلیپین و آسیای جنوب شرقی و سپس در زمان احمدشاه گورخانی به هند می رسید، اما ایرانیان هنوز از آن اطلاعی نداشتند. وجود .

بر اساس روایت های مختلف، گفته می شود که سیب زمینی به عنوان هدیه ای از سوی امپراتوری بریتانیا به دربار فرستاده شده است. این سیب زمینی ها در چند جعبه بزرگ به پادشاه ایران تقدیم شد و از طریق وزیر انگلیس نامه ای در مورد نحوه پرورش آن نوشته شد.

طرز پخت سیب زمینی

از آنجایی که طبق همین روایات سیب زمینی را سرجان ملکم به ایران آورده به آلو ملکم معروف شد و تا به امروز در شیراز سیب زمینی را آلو می نامند و دو برش آلو یکی از غذاهای معروفی است که آلو نداشتن را به این معنا که بدانیم آلو بخارا چیست. ! در واقع آلوی این غذا همان سیب زمینی است.

اما در اینکه سرجان ملکم سیب زمینی به ایران آورده، اتفاق نظر وجود ندارد زیرا سرجان ملکم در سفرنامه خود اصلاً به آن اشاره نکرده است. او در سفر خود حتی نام هر هدیه ای را که برای فتحعلی شاه آورده است ذکر می کند، اما نام سیبزمانی اصلاً در فهرست هدایا نبود.

ارسال سیب زمینی از روسیه به ایران

بیشتر شواهد نشان می دهد که در زمان فتحعلی شاه قاجار، سیب زمینی از طریق روسیه و سپس به سایر نقاط ایران به شهرهای ترک زبان ما مانند آذربایجان می رسید. زیرا ترجمه تحت اللفظی کلمه فرانسوی Pomme de terre در میان ترک زبانان الماسی یار است. با رواج این غذا در میان مردم فارسی زبان، نام آن را سیب زمینی گذاشتند.

حتما بخوانید:
خرید و فروش زمین در شمال - املاک رامسرلند

ادامه مطلب


در مجموع با این تفاسیر تاریخچه سیب زمینی این غذای پرطرفدار در ایران حدود 150 سال قدمت دارد و توانسته به سرعت جای خود را در کنار غذای اصلی مردم مانند برنج. اما ابتدا در میان درباریان و ثروتمندان جامعه ایران شناخته شد و به تدریج به مردم عادی رسید. بدین ترتیب کشت سیب زمینی بدعتی در کشاورزی ایران در زمان قاجار بود و حاکمان شهرهای مختلف از فتحعلی شاه درخواست کردند تا در زمین های تحت کنترل خود سیب زمینی بکارند.

مالیات بر سیب زمینی

تقاضا برای کشت این غذای خوشمزه بسیار افزایش یافته است. بنابراین فتحعلی شاه قصد داشت اجازه کاشت این گیاه را از حاکمان صادر کند مالیات همچنین بگیرید سرانجام کاشت سیب زمینی در زمان ناصرالدین شاه رونق گرفت و این پادشاه قاجار چنان با سیب زمینی و ارزش غذایی آن آشنا بود و به آن علاقه داشت که دستور داد در اقامتگاهش، کاخ گلستان، سیب زمینی بکارند. قیمت سیب زمینی در زمان ناصرالدین شاه و قیمت نان ارزان بود.

جالب است که برای اولین بار در استان البرز و در روستایی به نام پشند کشت شد. دلیل جذابیت و محبوبیت سیب زمینی پاسندی سابقه کشت آن است.

طرز پخت سیب زمینی در دوره قاجار

اما مشکل این بود که مردم و کشاورزان اطلاعات کافی در مورد زمان و نحوه کاشت سیب زمینی و حتی پخت آن نداشتند. تا اینکه میرزا یوسف خان مشترالدوله رساله ای به نام تاریخ سیب زمینی را از فرانسوی به فارسی ترجمه کرد که از سیر گرفته تا پیاز و کاشت و برداشت و طرز پخت سیب زمینی را در بر می گرفت.

حتما بخوانید:
این 5 ساده لباس بچگانه ترفندها فروش مجازی فوری شما را افزایش می‌دهند.

به عنوان مثال، این رساله در مورد نحوه پختن سیب زمینی صحبت می کند: «طرز پختن آن در لذت بسیار دخیل است. طعم آن در قابلمه چدنی بهتر از سایر ظروف فلزی است. قبل از پختن، پوست باید تراشیده شود، نمی توان آن را برش داد. چون قوت در پوستش است و نباید آن را به ته قابلمه بچسبانید. ته تابه چهار تکه چوب یا چوب دیگر گذاشته سپس سیب ها را گذاشته و به اندازه ای آب بریزید که روی سیب ها را بپوشاند و به محض جوش آمدن آب کمی نمک اضافه کنید. پس از کمی جوشیدن، آب سرد را داخل تابه بریزید تا نجوشد تا سیب ها از هم نریزند. سپس آب را داخل قابلمه ریخت و سیب ها را در قابلمه روی آتش گذاشت. تا حفره سیب منبسط شود و بخار شود. سیب زمینی که به حیوانات داده می شود باید نیم پز باشد زیرا سیب خام حیوان را چاق نمی کند و زیاده روی در آن باعث اسهال می شود.

از آنجایی که نگهداری سیب زمینی برای مدت طولانی کار سختی نبود، در جنگ جهانی اول که در ایران قحطی شد، جان افراد زیادی را نجات داد. زیرا این محصول سرشار از نشاسته و انرژی بوده و احساس سیری به فرد می دهد. به خاطر همین انباشتگی و گرانی سیب زمینی در آن زمان جنگ جهانی این یک مشکل شد.

منبع: همشهری آنلاین