خبر مهم برای کسانی که سهام ندارندسهام عدالت نوعی یارانه است که طبق مصوبه دولت نهم از طریق شرکت های تعاونی عدالت استانی در اختیار مشمولان قرار گرفت. در اواسط دهه 1380، دولت سهام خود را در 49 شرکت بین مردم توزیع کرد و بیش از 49 میلیون نفر در کشور مشمول سهام شدند.

دولت اعلام کرده است که قصد دارد برای توسعه سهم بخش تعاون در اقتصاد ایران، تبلیغاتی ارائه دهد. بر اساس طرح سرمایه سهام، بخشی از سهام تک شرکت های دولتی به گروه های کم درآمد فروخته می شود. در ادامه آخرین اخبار بورس را می خوانیم.


بیشتر بخوانید:

خبر خوب برای سهامداران


در سال 2005، دولت در 49 شرکت تحت عنوان سهام عدالت سهام منتشر کرد. اولویت با افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی بود. بعدها به اقشار مختلف جامعه برای افزایش ثروت عمومی حق دریافت سهام داده شد.

بازار سهام دیروز با رشد 1.3 درصدی به رقم 1467 هزار واحدی رسید. امروزه سیگنال های متعددی برای بازار وجود دارد و کارشناسان معتقدند سالن شیشه ای روند متعادلی را تجربه می کند. بر این اساس، پیش بینی می شود شاخص کل برای این روز تا حدودی مثبت باشد. دارندگان سهامی که هنوز در سجام ثبت نام و احراز هویت نکرده اند می توانند با استفاده از 87 مرکز الکترونیکی و حضوری به صورت کاملا رایگان در سجام ثبت نام و احراز هویت کنند. این موضوع می تواند باعث افزایش تعداد سجاجم ها و در نهایت افزایش اعتماد سهامداران به بازار سرمایه شود.

رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: اگر ارقام قراردادهای 8 مجموعه صنعتی در بورس منتشر نشود، به بنگاه های صاحب آن مجوز نمی دهیم.

افشای شماره قرارداد تیم های صنعتی این باشگاه ها شفاف است و نحوه سرمایه گذاری در آنها را تغییر می دهد. مجید عشقی رئیس سازمان بورس گفت: شرکت ها طبق قانون 8 ماه فرصت دارند تا سود سهام را پرداخت کنند اما با مشورت ناشران. آنها معمولاً منابع لازم را برای پرداخت سریعتر سود سهام به سهامداران واقعی فراهم می کنند. تقریباً در اکثریت قریب به اتفاق موارد، شرکت ها اکنون سود سهام واقعی را در دوره های بسیار کمتر از 8 ماه و کمتر از 3 ماه به سهامداران پرداخت می کنند.

حتما بخوانید:
ارزیابی توان زیستی و آپوپتوزیس در اسپرمهای انسان تیمار شده با سدیم آرسنیت

کوتاه شدن زمان پرداخت سود می تواند باعث افزایش اعتماد سهامداران شود و متعاقباً این درآمد به صورت نقدینگی وارد بازار شود. رابرت مالی درباره مذاکرات لغو تحریم‌ها و تمدید توافق هسته‌ای با ایران، گفت: واشنگتن قصد ندارد استانداردهای تحریم‌ها را در خصوص تجارت این شرکت‌ها با ایران کاهش دهد و هنوز توافقی صورت نگرفته است. ما استانداردهای تحریم ها را علیه شرکت های اروپایی و سایر شرکت هایی که با ایران تجارت می کنند پایین نیاورده و نخواهیم کرد. ایران باید به تحریم های ما احترام بگذارد. وزارت دارایی استانداردهای بسیار روشنی را برای کارهایی که شرکت ها باید انجام دهند تعیین کرده است. هرگونه گزارشی مبنی بر اینکه ما استانداردهای خود را پایین می آوریم یا در حال مذاکره هستیم، به سادگی نادرست است. در صورت توافق، بورس می تواند در بلندمدت روند صعودی بسیار خوبی داشته باشد.

سبد سهام متشکل از تعدادی سهام ارزشی و نمادهای عمده بازار سرمایه است که ارزش آنها در هفته های اخیر با نوساناتی همراه بوده است. این سهام در بهمن ماه با کاهش ارزش مواجه شدند و در اسفند روند نوسانی داشتند.

قیمت این سهام در هفته اول فروردین در برابر افزایش عملکرد بازار سرمایه کاهش یافت، اما در هفته دوم فروردین ماه و با افزایش شاخص کل، قیمت سهام عدالت نیز رشد چشمگیری داشت. البته ارزش این سهام در هفته سوم فروردین کاهش یافت. قیمت این سهم در هفته چهارم فروردین با 4 درصد افزایش به میزان قابل توجهی افزایش یافت.

ارزش سهام در تمام هفته های اردیبهشت افزایش یافت. قیمت سهام عدالت در هفته اول اردیبهشت 0.85 درصد افزایش یافت. قیمت این سهام در هفته دوم اردیبهشت ۰.۴۲ درصد کاهش یافت. ارزش این سبد دارایی در هفته سوم اردیبهشت 0.68 درصد افزایش یافت. در هفته گذشته قیمت سهم من 1.7 درصد افزایش یافته است.

قیمت سهم در هفته اول ژوئن 1.29 درصد کاهش یافت. این روند نزولی در هفته دوم خرداد ادامه یافت و قیمت سهام در هفته گذشته 2.13 درصد کاهش یافت.

حتما بخوانید:
آنتونی بلینکن: وزیر امور خارجه انتظار می رود در میان اولین مناصبی باشد که بایدن با بلینکن به عنوان مدعی پیشرو در اختیار دارد

سهام به قیمت اسمی 409 هزار تومان، 492 هزار تومان، 532 هزار تومان و یک میلیون تومان در هفته اول مردادماه با 504 هزار تومان، 606 هزار تومان، 656 هزار تومان و یک میلیون و 233 هزار تومان کاهش نسبت به روز گذشته. هفته پیش رو در گذشته

محمد خزاعی دبیرکل کانون شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت گفت: پیش بینی می شود سود سهامی که اواخر امسال واریز می شود نسبت به سال گذشته دو برابر شود.

وی درباره تغییرات پرتفوی و ترکیب پرتفوی سهام در سال جاری بیان کرد: شرکت هنگام پرداخت سود بخشی از سود را به سهامداران می دهد و بخشی دیگر به سمت افزایش سرمایه می رود که در نتیجه آن قیمت سهام آن در بازار افزایش می یابد، به این معنی که علاوه بر این قبل از دو برابر شدن سود سهام عدالت در سال جاری، قیمت سهام عدالت نیز به طور متوسط ​​بین 40 تا 50 درصد افزایش می یابد. بنابراین از مردم می خواهیم که سرمایه خود را حفظ کنند و در یکی دو سال آینده وضعیت بسیار بهتر خواهد شد.

حیدری، دبیر مطبوعاتی مرکز شرکت های سرمایه گذاری عدالت عدالت درباره زمان افزایش دو برابری سود سهام عدالت، گفت: روند برگزاری مجامع شرکت های سهامی بسته به پایان دوره مالی تا اواسط سال ادامه خواهد داشت. سال در این راستا شاهد بوده ایم که در سال های اخیر سود سهام عدالت در اسفند ماه واریز شده است، اما تلاش می کنیم زمان تقسیم سود را دو تا سه بار در سال افزایش دهیم تا از حجم مراجعات مردم کاسته شود. اگر مردم نیازهای فوری مالی دارند، می توانند از آن بهره ببرند. .

حیدری در خصوص آزادسازی سود اظهار کرد: آزادسازی سرمایه پس از ابلاغ رهبر معظم انقلاب در سال 1398 اجرا و انجام شد؛ اما آنچه که گاه به عنوان آزادسازی تلقی می شود، در واقع تجاری سازی سهام است که نه از سوی سیاستمداران برنامه ریزی کلان و نه کارشناسان بازار سرمایه توصیه نمی شود، به خصوص در شرایط فروپاشی بازار.

منبع: پیشنهاد ویژه