حزب دموکرات اصلی به بایدن هشدار داد که مایک مورل را به عنوان مدیر CIA معرفی نکند


مورل ، که به عنوان معاون رئیس CIA در زمان رئیس جمهور باراک اوباما و دو بار به عنوان سرپرست مدیر آژانس خدمت کرده است ، طبق دو منبع آگاه از این بحث ها ، نامزدی است که برای نقش تمام وقت در بایدن معرفی می شود ، که خاطرنشان می کند دیگران در ترکیب برای کار.

اما چشم انداز مورل برای هدایت CIA انتقاد شدید اعضای حزب خود بایدن – سناتور رون ویدن از اورگان ، عضو کمیته اطلاعات را که در نهایت در مورد تایید نامزد برای این پست رای خواهد داد ، برانگیخته است.

وایدن با استناد به پیشنهادات قبلی مورل مبنی بر اینکه به اصطلاح “بازجویی شدید” از آژانس تروریستی م effectiveثر و اخلاقی بود ، به CNN گفت: “هیچ عذرخواهی برای شكنجه به عنوان مدیر CIA قابل تأیید نیست. این بی ادبی است.” ادعاهایی فراتر از ادعاهای مقامات دیگر که کار آژانس با بازداشت شدگان سیاهپوست نظارت داشته اند ، از جمله مدیر سابق جان برنان و مدیر فعلی جینا هاسپل.

روزنامه دیلی بیست اولین نفری بود که اعتراض ویدن را نسبت به نامزدی احتمالی مورل اعلام کرد.

مخالفت ویدن با نامزدی مورل توسط بایدن می تواند شانس انتخاب وی برای این شغل را به خطر بیندازد ، علی رغم اینکه مدت هاست از نام وی به عنوان نامزد استفاده می شود. منابع متعددی که با بحث های داخلی در مورد انتقال آشنا هستند ، به CNN گفتند که این تصمیم همچنان در هوا باقی مانده و مورد علاقه مشخصی برای این نقش وجود ندارد.

به همین ترتیب ، بایدن روز سه شنبه نامزدی را برای مدیر CIA اعلام نکرد ، اگرچه او رسماً نامزدی خود را برای چندین سمت مهم دیگر در امنیت ملی ، از جمله انتخاب خود به عنوان مدیر اطلاعات ملی ، Avril Haynes ، که با انتقاد مترقیان روبرو است ، اعلام کرد. متهم به مشارکت در استفاده از شکنجه یا “تکنیک های پیشرفته بازجویی” توسط سیا پس از 11 سپتامبر.

با توجه به سابقه رهبری وی در آژانس ، نام مورل در هفته های اخیر بارها و بارها به عنوان گزینه احتمالی مدیر سیا بر سر زبان ها افتاده است. اما در حالی که مدتهاست وی توسط دموکراتها در کمیته اطلاعات سنا به عنوان گزینه احتمالی در نظر گرفته شده است ، وایدن اظهار داشت که به دلیل اظهارات علنی درمورد موضوع شکنجه و مقاومت در برابر کنگره ، علیه تایید مورل رأی خواهد داد.

حتما بخوانید:
کرم گیاهی رزماریدین - شرکت داروسازی دینه ایران

یکی از دستیاران کنگره اظهار داشت که اظهارات قبلی مورل درباره تکنیک های پیچیده بازجویی سیا و مقاومت قبلی وی در برابر نظارت بر کنگره یک مشکل است.

گزارش سال 2015 که توسط کارمندان سناتور دایان فینشتاین ، یک دموکرات کالیفرنیایی در حال تحقیق در مورد برنامه بازجویی گسترده CIA تهیه شده است ، مورل را به خاطر جنجال های مکرر در مورد کابل های اطلاعات داخلی مربوط به این تلاش ها برای استخراج اطلاعات از مظنونین ائتلاف متهم می کند. کایدا و ارجاع وی به مطالعاتی که یافته های مربوط به اثربخشی اقداماتی مانند سوارکاری بر روی آب را تعبیر نمی کنند.

“مطالعه کمیته 6،300 صفحه ای دسامبر 2012 ، که مورل به آن اشاره می کند ، شامل نتیجه زیر است:” شواهد ارائه شده توسط CIA در مورد اثربخشی تکنیک های بهبود یافته بازجویی CIA نادرست در نظر گرفته شد. ” مطالعه کمیته هرگز نتیجه ای درباره اثربخشی برنامه کلی را شامل نمی شود و در واقع حاوی اطلاعات دقیق ارائه شده توسط بازداشت شدگان سیا ، از جمله ابوزبیده و حسن گل ، قبل از اینکه تحت تکنیک های پیشرفته بازجویی سیا قرار بگیرند ، “بررسی واقعیت ، ساخته شده توسط دفتر فاینشتاین.

نیک شاپیرو ، معاون سابق ستاد سازمان سیا که در حال حاضر به عنوان سخنگوی مورل فعالیت می کند ، اظهارات ویدن را رد کرد و به سی ان ان گفت: “مایکل مورل یکی از باهوش ترین ، فداکارترین و سخت کوش ترین جاسوسی است که او ده ها سال به دموکرات ها و جمهوری خواهان خدمت کرده است ، او در 11 سپتامبر با رئیس جمهور بوش بود و هنگامی که اسامه بن لادن را برکنار کردیم با رئیس جمهور اوباما بود.

“مورل به هیچ وجه در ایجاد برنامه EIT دخیل نبود و او حتی تا سال 2006 ، چهار سال پس از اجرای آن ، از آن چیزی یاد نگرفت. او در مصاحبه ای در سال 2013 (پروتکل ها) در سال 2013 علنا ​​گفت و نوشت در کتاب 2015 خود ، که به اعتقاد او سوار شدن بر آب واقعاً شکنجه است. “

حتما بخوانید:
شماره تلفن وکیل در کرج + خوب + خانواده - گروه وکلای آریا دادیار

شاپیرو گفت: “مورل معتقد است که اشتباهات زیادی در برنامه EIT وجود داشته و درباره آنها مطالب زیادی نوشته است.”

هنوز مشارکت و حمایت عمومی از برنامه بازجویی گسترده CIA همچنان مشکلی برای مورل و دیگران است که قبلاً برای مهمترین پستهای اطلاعاتی بایدن معرفی شده اند.

برخی از ترقی خواهان پروتکل هاینز را در مورد موضوعات حساس زیر سوال برده و وی را به همدستی در برنامه شکنجه سیا متهم کرده اند.

در حالی که از سال 2013 تا 2014 به عنوان معاون سیا مشغول به کار بود ، هاینس تصمیم گرفت مقامات آژانس متهم به دسترسی نامناسب به رایانه های کمیته اطلاعات سنا را در حین تحقیقات درباره استفاده از تکنیک های پیشرفته بازجویی مجازات نکند. اختلافاتی که مورد انتقاد دموکرات های هیئت قرار گرفت.

او همچنین هنگام معرفی به هاسپل در سال 2018 حمایت خود را اعلام کرد و به دلیل مشارکت در برنامه های بازجویی سیا از زمان جورج دبلیو بوش ، از جمله برنامه هایی که در زندان بلک سایت بود ، با انتقاداتی روبرو شد. که او گزارش کرده است که آن را حکم داده است.

در آن زمان ، حمایت هاینز از هاسپل او را در برابر بسیاری از دموکرات های حاضر در هیئت قرار داد و او همچنان مانعی برای برخی از اعضای حزب بود.

“هاینس شواهد قابل تأسف در مورد پوششهای مكرر شكنجه و شكنجه دارد. فشار وی برای تجدید نظر حداكثر گرایانه در گزارش شكنجه ، امتناع وی از نظم بخشیدن به كارمندان سیا كه سنا را هك كردند و حمایت سرسختانه او از جینا هاسپل – كه حتی توسط كاخ سفید نیز مورد تأكید قرار گرفت. دیوید سیگال ، بنیانگذار و مدیرعامل Demand Progress ، به CNN گفت: ترامپ ، همانطور که دموکرات ها در مخالفت تقریباً یکدست با رئیس نامزد وقت سیا ایستادند ، باید در جریان تأیید سال شود.

اما اظهارات مورل که “شکنجه” را به عنوان ابزاری مفید به تصویر می کشد ، در صورت معرفی شدن وی به عنوان مدیر سیا ، می تواند برای برخی از دموکرات ها دشوارتر باشد ، و این باعث ایجاد س questionsالات بیشتری در مورد اینکه بایدن برای مدیریت آژانس در روزهای آینده چه کسی را انتخاب می کند ، می شود.


منبع: thoughts-news.ir

دیدگاهتان را بنویسید