ترور محسن فهری زاده: یک مقام آمریکایی گفت اسرائیل در پشت ترور دانشمند هسته ای ایران است


این مقام گفت که در گذشته ، اسرائیلی ها قبل از انجام آنها اطلاعاتی را در مورد اهداف و عملیات مخفی خود با ایالات متحده به اشتراک گذاشته بودند ، اما نمی گوید که آیا در این مورد چنین کاری انجام داده اند یا خیر. این مقام مسئول افزود: محسن فهری زاده ، دانشمند هسته ای ایرانی ، که روز جمعه کشته شد ، مدتها مورد هدف اسرائیلی ها بوده است.

ایران اسرائیل را مسئول حمله می داند و می گوید این عملیات علائم آژانس اطلاعاتی موساد اسرائیل را دارد. اگرچه ایران شواهدی از دخالت اسرائیل ارائه نکرده است ، اما اسرائیل مسئولیت مرگ فهری زاده را انکار نکرده و آن را نیز به عهده نگرفته است.

نیویورک تایمز ابتدا گزارش داد که یک مقام آمریکایی گفت اسرائیل در پشت این حمله در آخر هفته قرار دارد.

وزیر امور خارجه مایک پمپئو کمتر از دو هفته قبل از حمله به اسرائیل سفر کرده است ، بخشی از سفر منطقه ای شامل امارات متحده عربی ، قطر و عربستان سعودی – همه مکانهایی که وی در مورد ایران با همتایان خود گفتگو کرده است.

این مقام دونالد ترامپ ، رئیس جمهور به پمپئو کارت بلانچ به ادامه کارزار دولت برای “حداکثر فشار” طی دو ماه آینده داده است ، افزود که در این هفته و سال آینده تحریم های بیشتری علیه ایران اعمال خواهد شد.

این مقام گفت ، میزان تهدید آمریكایی ها در منطقه پس از حمله افزایش نیافته است ، به ویژه از آنجایی كه ایران اسرائیل را مقصر مقتل می داند. سخنگوی گفت: اما ایالات متحده معتقد است كه ایرانیان هنوز انتقام ترور ژنرال قاسم سلیمانی ، رهبر نیروی نخبه نظامی ایران و دومین رهبر مقتدر این كشور را نگرفته اند و این منطقه ای است كه جامعه اطلاعاتی آمریكا در حال حاضر بر آن نظارت می كند. .

حتما بخوانید:
طوماری از دروغ های ضد انقلاب فقط در 48 ساعت

دولت آمریكا در انتظار پاسخ احتمالی ایران در حدود 3 سالگرد اعتصاب سلیمانی است ، اما این مقام توضیح داد كه توانایی های ایران محدود است ، زیرا مراسم تحلیف رئیس جمهور منتخب جو بایدن حدود دو هفته پس از آن تاریخ خواهد بود.

این مقام گفت: اقدام ایران برای اقدام جنبشی علیه ایالات متحده – به ویژه كشته شدن آمریكایی ها – بایدن را هنگام لغو تحریم تحریم های ایران برای آغاز كار دیپلماسی دشوار كند. این مقام گفت ، اگر ایران کاری انجام ندهد ، تهدیدهای انتقام جویی آنها در داخل و از طرف بازیکنان منطقه توخالی به نظر می رسد.

بایدن در یک سخنرانی در سیاست خارجی سال گذشته گفت اگر تهران به پیمان پایبند بماند ، به توافق هسته ای 2015 ایران می پیوندد ، اقدامی که به گفته مشاوران ، نیاز به همکاری نزدیک با متحدان و راه اندازی سریع معاهدات جدید دارد. مذاکرات

پس از آنکه دولت ترامپ این پیمان را ترک کرد و برای حداکثر فشار کارزار خود را آغاز کرد ، ایران اعلام کرد که دیگر تنها به محدودیت های این توافق محدود نخواهد شد.

روز سه شنبه ، پارلمان تی وی گزارش داد ، پارلمان ایران اکثر طرح های لایحه ای را با هدف مقابله با تحریم های اعمال شده علیه برنامه هسته ای آن و تقویت غنی سازی اورانیوم تصویب کرد.

این لایحه برنامه عملیاتی استراتژیک را الزام می کند که سازمان انرژی هسته ای ایران را ملزم می سازد حداقل 120 کیلوگرم اورانیوم غنی شده 20 درصد در سال تولید کرده و ظرف دو ماه پس از تصویب قانون در ایران ذخیره کند.

حتما بخوانید:
اینجا گوشه ای از بهشت ​​است. یکبار امتحان کنید

دویست و پنجاه و یک نفر از 260 قانونگذار ایرانی حاضر در طرح کلی این لایحه “بله” رأی دادند.

پیش از این خبرگزاری رسمی ایكانا گفته بود كه ایران پس از تصویب ، ممكن است سایر محدودیت های اعمال شده در توافق هسته ای بر برنامه هسته ای خود را نادیده بگیرد ، كه همچنین بازرسان بین المللی را به تأسیسات هسته ای خود نیاز دارد.

از Akanksha Sharma CNN در هنگ کنگ ، محمد توفیق در آتلانتا و رامین مستاگیم در تهران


منبع: thoughts-news.ir