امتناع ترامپ از شناخت شکاف عجیبی بین بایدن و هریس از نظر اطلاعات طبقه بندی شده ایجاد می کند


بایدن و تیم انتقال او از محرومیت از دسترسی به حساس ترین اطلاعات تولید شده توسط جامعه اطلاعاتی ایالات متحده ناامیدتر می شوند زیرا ترامپ از پذیرفتن باخت در انتخابات امتناع می ورزد.

این تلاش آنها را برای ایجاد دولتی که مسئولیت امنیت کشور را در شرایط بی سابقه ای که شامل یک بیماری همه گیر کشنده است ، پیچیده می کند.

کارشناسان و مشاوران به CNN می گویند که بین آنچه بایدن می تواند از متخصصان خارج بیاموزد و عمق دانش او حتی از یک جلسه توجیهی محدود طبقه بندی شده – که از زمان انتخاب به عنوان رئیس جمهور دریافت نکرده است ، یک دنیا تفاوت وجود دارد.

سطوح مختلف دسترسی

سناتورهای کمیته اطلاعات می توانند هر روزه اطلاعات جامعه اطلاعاتی را دریافت کنند ، اما اطلاعات دقیق و جامع پس زمینه را دریافت نمی کنند. علاوه بر این ، اطلاعاتی درباره آخرین تهدیدها یا موضوعات بسیار حساس به آنها ارائه نمی شود.

در مقابل ، مدیر اطلاعات ملی می تواند جلسات توجیهی در سطح بالاتر را برای رئیس جمهور منتخب برگزار کند اگر توسط ترامپ مسدود نشود در طی این جلسه توجیهی ، DNI ممکن است جزئیات بیشتری در مورد تهدیدات خاص و اطلاعات اساسی برای پشتیبانی از تجزیه و تحلیل ارائه دهد.

به طور جداگانه ، بایدن در حال حاضر جلسات توجیهی روزانه رئیس جمهور را دریافت نمی کند ، همچنین به عنوان PDB شناخته می شود ، که تا کنون جامع ترین محصول اطلاعاتی ارائه شده به مقامات ارشد آمریکایی است. PDB از DNI تشکیل شده است تا فرمانده کل قوا بتواند به موقع و گاهی سریع در مورد امنیت ملی تصمیم گیری کند.

PDB “اطلاعات به موقع ، عینی و (امیدوارم) دقیق را از همه منابع موجود فراهم می کند ، اطلاعاتی را ارائه می دهد که نمی توان به سادگی از اطلاعات منبع باز و از مشاوران امنیت ملی خود تیم انتقالی ، صرف نظر از تجربه ،” ، به گفته دیوید پرایس ، افسر سابق CIA که در زمان دولت های بیل کلینتون و جورج دبلیو بوش خدمت می کرد.

بایدن به خوبی از تفاوت بین اطلاعاتی که می گیرد و آنچه رئیس جمهور منتخب معمولاً در این مرحله از انتقال می بیند ، آگاه است. وی با احساس فوریت فزاینده در روزهای اخیر ، خواستار ترامپ شد تا راه را برای دریافت جلسات مخفی مخفی کند.

بایدن به هریس گفت: “خبر خوب در اینجا این است که همکار من هنوز در کمیته اطلاعات است ، بنابراین او در حال تهیه یک جلسات اطلاعاتی است.” “من امیدوارم که رئیس جمهور قبل از رسیدن به 20 ژانویه کمی روشن تر باشد.”

شغل هریس در کمیته اطلاعات کاملاً متفاوت از نقش وی به عنوان معاون تازه انتخاب شده رئیس جمهور است ، بایدن به CNN گفت ، “هیچ آمیزه ای از این نقش ها و مسئولیت ها وجود ندارد.”

در همین حال ، اضطراب به دلیل مسدود کردن اطلاعات ، نه فقط بایدن و هریس ، در حال افزایش است. ده ها و ده ها کارمند دیدگاه تار دارند و این آنها را در تدوین سیاست های خاص تهدیدهای واقعی محدود می کند.

به گفته سخنگوی دفتر مدیر اطلاعات ملی ، در صورت روشن شدن دولت اداره کل ترامپ ، بخشی از این بوروکراسی را می توان در این هفته حذف کرد ، به طور رسمی دوره انتقال را آغاز می کند و به افسران فعلی اطلاعات اجازه می دهد تا با بایدن و تیم او درگیر شوند.

تیم بایدن در روزهای اخیر به دلیل درخواست GSA برای تأیید نتایج انتخابات ، لحن فوری بیشتری ایجاد کرده است.

یک مقام انتقال بایدن در روز چهارشنبه به سی ان ان گفت: “به نفع امنیت ملی آمریکا است که دولت جدید به توجیهات اطلاعاتی ، ارزیابی تهدیدها و همه داده های جمع آوری شده توسط مقامات دولتی در مورد تهدیدات ما دسترسی داشته باشد.” .

حتما بخوانید:
خواص باورنکردنی گلاب در درمان بیماری ها - قوه قضائیه

آنها افزودند: “در 60 سال گذشته از زمان كنگره برای انتقال صحیح و منظم قدرت ، قانون انتقال رئیس جمهور به تصویب رسید ، مدیر GSA معمولاً ظرف 24 ساعت پس از انتخابات ، برنده را به عنوان رئیس جمهور تازه انتخاب شده می شناسد.” GSA برای تأیید نتایج.

کارشناسان خارجی استدلال می کنند که جلسات توجیهی طبقه بندی شده درباره بایدن تنها پس از اعلام نتیجه GSA می تواند آغاز شود.

جمیل ن. جفر ، بنیانگذار و مدیرعامل موسسه امنیت ملی جورج میسون ، گفت: “بایدن رئیس جمهور منتخب باید به همان اطلاعاتی كه به طور سنتی در اختیار رئیس جمهور منتخب قرار دارد ، یعنی اطلاعات و گزارش گیری ، از جمله جلسه توجیهی روزانه رئیس جمهور ، دسترسی داشته باشد.” حقوق دانشگاه و دستیار سابق کاخ سفید رئیس جمهور جورج دبلیو بوش.

وی افزود: “البته رئیس جمهور حق دارد رئیس جمهور منتخب را از دسترسی به همه و همه اطلاعات محروم کند ، اما این واقعیت که وی می تواند این کار را انجام دهد این کار را به درستی انجام نمی دهد.” “عدم دسترسی رئیس جمهور تازه انتخاب شده به چنین اطلاعاتی کاملاً خطرناک است زیرا تأثیرگذاری رئیس جمهور آینده در زمان روی کار آمدن وی در ژانویه 2021 را دشوار می کند.”

به گفته سخنگوی ODNI ، مدیر اطلاعات ملی می تواند یک جلسه توجیهی بالاتر به بایدن و هریس ارائه دهد ، اما دفتر وی قبل از تماس با تیم انتقال منتظر چراغ سبز GSA است.

ODNI که ناظر بر جان جان راتکلیف رئیس اطلاعات منتخب ترامپ است ، همه مسائل بایدن و PDB را به کاخ سفید برگردانده و تأکید کرده است که تصمیم گیری درباره دسترسی بایدن به رازهای اصلی کشور با رئیس جمهور است ، در عرض چند هفته دفتر را ترک کنید.

در حال حاضر ، کارشناسان می گویند ، مسئله این است که بایدن نمی داند چه چیزی را نمی داند. این یک مشکل اساسی است که می تواند تا روز افتتاح ادامه داشته باشد.

بلوک اطلاعات نگرانی های امنیت ملی را ایجاد می کند

تا به امروز ، دفتر مدیر اطلاعات ملی از تعامل با تیم بایدن امتناع کرده است ، و قطع آنچه که به عنوان یک منبع مهم امنیت ملی برای رئیس جمهور منتخب محسوب می شود ، قطع کرده است.

همه اینها اطمینان از تداوم حکمرانی برای دولت ورودی بایدن را بسیار دشوارتر می کند و می تواند منجر به ایجاد شکاف در نحوه انتقال اطلاعات مهم از نقاط جغرافیایی و تهدیدات امنیت سایبری تا وضعیت مذاکرات با طالبان و کره شمالی.

شاید دشوارترین چالش سیاست خارجی بایدن بازسازی متحدان باشد & # 39؛  اعتماد کنید

حتی سناتور لیندزی گراهام ، متحد نزدیک ترامپ ، از رئیس جمهور خواست در حالی که ترامپ به تلاش برای به تأخیر انداختن تأیید نتایج انتخابات می پردازد ، مجبور شود که بایدن جلسه توجیهی مخفیانه دریافت کند.

گراهام در پاسخ به سوالی برای رفع نگرانی ها در مورد اینکه آیا بایدن در مورد اقدامات واکسیناسیون دولت ترامپ به اندازه کافی آگاه شده است ، گفت: “می دانید ، رئیس جمهور انتخابات را به چالش می کشد و من او را دعوت می کنم که برایان جلسه توجیهی ارائه دهد.”

وی افزود: “من نمی دانم چه مدت بیشتری باید ادامه بدهم. در پایان روز بهتر خواهیم شد. این چیز به خودی خود بهتر خواهد شد. همیشه اینجا بوده و خواهد بود.”

وی نگفت که آیا شخصاً در این باره با رئیس جمهور صحبت کرده است یا خیر.

در همان زمان ، مقامات انتقالی می گویند که این تأخیر نه تنها یک مسئله امنیت ملی است زیرا مانع از آن می شود که بایدن و هریس از طبقه بندی شده ترین اطلاعات مطلع شوند ، بلکه همچنین می تواند بر توانایی دولت جدید برای به دست آوردن پست های اصلی تأثیر بگذارد.

در اینجا کسانی هستند که می توانند در دولت های بایدن در نقش های برجسته خدمت کنند

“گزارش كمیسیون در 11 سپتامبر نشان داد كه انتقال تأخیری سال 2000 به طور قابل توجهی توانایی دولت ورودی برای انجام انتصابات اساسی ، از جمله پرسنل امنیت ملی را مختل می كند و كشور را برای مقابله با بحران آماده نمی كند. انتقال تقریباً بلافاصله آغاز شد ، “این مقام گذار به CNN گفت.

حتما بخوانید:
آنچه زامبی ها می توانند در مورد آموزش سئو به شما بیاموزند

آنها افزودند: “این امر همچنین می تواند با توجه به نقش بازرسی های FBI و مجوزهای امنیتی برای نامزدهای احتمالی و مقامات امنیت ملی ورودی ، چالش های مهمی را برای استقرار تیم رئیس جمهور تازه انتخاب شده بایدن ایجاد کند.”

تماس ترامپ

تاکنون تیم بایدن ادعای ODNI را پذیرفته است مبنی بر اینکه متعهد به یافته های GSA است و ممکن است پس از تأیید نتایج انتخابات متعهد به انتقال شود – ادعایی که توسط کارشناسان به چالش کشیده شده است مبنی بر اینکه ترامپ ممکن است به رئیس جمهور منتخب اجازه دهد دریافت تصمیمات اطلاعاتی ، از جمله در سطح PDB ، به محض اینکه فرد تصمیم گرفت چنین کاری را انجام دهد.

به گفته پریس ، “در PDB ، این تماس ترامپ است.” “بدون هیچ گونه دستور ترامپ برای شروع دادن آن به بایدن ، رهبری ODNI کاری انجام داد که من فکر می کنم کاملاً منطقی است ، که گفت ،” ببین ، ما متعهد هستیم “. ترامپ نگفت ، حداقل ما روح کم نظمی فرمانده کل قوا را نقض می کنیم. بنابراین آنها منتظر تصمیم مدیر GSA هستند. “

با این حال ، کارشناسان اتفاق نظر دارند که مدیر GSA قفل PDB را باز نکرده و این تصمیم در نهایت به ترامپ بستگی دارد ، اما در همان زمان تأسیس به ODNI و تیم انتقال اجازه می دهد تا در وسط دیدار کنند.

پریس به سی ان ان گفت: “با تأسیس آن ، مجموعه ای از موارد باز می شود. و به احتمال زیاد مجموعه کامل پشتیبانی از جامعه اطلاعاتی جامعه در حال انتقال تا و از جمله بایدن را آغاز خواهد کرد.”

وی افزود: “اما این امر قفل PDB را باز نمی كند. این تصمیم جداگانه ای است.”

با این وجود ، طبق گفته های جفر ، بایدن باید اطلاعات کاملی را که پس از تأسیس به آنها تعلق می گیرد ، درخواست کند.

“تا زمانی که مبارزات انتخاباتی بایدن آماده است تا زمان تأسیس آن صبر کند ، این فرایندی است که توسط قانون انتقال رئیس جمهور تعیین شده است و هیچ ارتباط مستقیمی با اینکه آیا رئیس جمهور منتخب می تواند یا باید PDB را دریافت کند ، این مطمئناً درخواست و دستیابی به همان اطلاعاتی که به طور سنتی در دسترس رئیس جمهور منتخب است ، و دسترسی به آنها “، جفر گفت.

اما حتی پس از تاسیس آن ، جفر به CNN گفت كه ترامپ و راتكلیف در صورت تصمیم به اینكه باز هم بایدن باید به برخی از مواد طبقه بندی شده محدود شوند.

“در مورد اینکه آیا و بعد از تأسیس دفتر مدیر اطلاعات ملی می تواند در آینده ارائه دهد یا خیر ، لازم به ذکر است که رئیس جمهور ممکن است تصمیم بگیرد هر آنچه را که او درخواست می کند تهیه کند و مطمئنا علی رغم تعهدات قبلی ، DNI Ratcliffe احتمال دارد. ، مطابق خواسته های رئیس جمهور خواهد بود ، “جفر گفت.

باید دید آیا ترامپ و مقامات ارشد وی حتی پس از تأیید نتایج انتخابات توسط GSA توسط اعضای تیم بایدن از دیدار با اعضای آژانس های مختلف امنیت ملی جلوگیری خواهند کرد یا خیر.


منبع: thoughts-news.ir

دیدگاهتان را بنویسید